Publikované 27. dubna 2023 • 7 min čtení

Vliv sedavého životního stylu na naše zdraví a jak si pomoci

Mnoho lidí se potýká s nadměrným sezením nejenom u počítače a s tím spojenou bolestí zad, rukou nebo hlavy. Pojďme se podívat na další možné zdravotní důsledky dlouhodobého sezení.

Relax
Zdraví
Kondice
Sport

Během posledních několika desetiletí došlo k dramatické změně životního stylu moderního člověka. Před padesáti lety jsme většinu dne trávili pohybem a seděli jsme jen občas. Náš životní styl se v té době nijak významně neodchyloval od toho, jak jsme se vyvíjeli evolučně.

S nástupem informační doby však došlo ke značné změně, kdy většina populace opustila fyzicky náročnou práci v továrnách nebo zemědělství a začala pracovat za stolem s počítačem. Na tento rychlý přechod na nový pracovní styl však naše těla nejsou připravena.

Věděli jste, že dlouhé sezení ovlivňuje i lidskou psychiku? Více informací v článku

OfficeFitness

Snižte pracovní neschopnost ve firmě

Zjistit více

Dlouhodobé sezení je stále často opomíjeným tématem, i když představuje vážnou hrozbu pro téměř celou současnou populaci. Mnoho lidí nevěnuje dostatečnou pozornost vysedávání a zlehčují jeho potenciální důsledky, s přesvědčením, že se jim přece nemůže nic stát. Moderní člověk prosedí v práci, v dopravních prostředcích nebo doma až 13 hodin denně. A to už je doba, která zásadně ovlivňuje kvalitu našeho života. 

Dlouhodobé sezení má velmi negativní vliv na naše zdraví, který si často včas neuvědomíme.

Jakým způsobem nás může dlouhé sezení ohrozit? Tento problém je často přehlížen, přestože ohrožuje téměř všechny lidi v dnešní době. Při zmínce o vysedávání jednoduše pokrčíme ramena a jdeme dál, aniž bychom si uvědomovali, že nás to může přivést k vážným zdravotním problémům. Mezi nejčastější civilizační nemoci spojené s dlouhodobým sezením patří zejména obezita, cukrovka, srdeční onemocnění, osteoporóza, problémy s trávením a psychické problémy. Dnes se podíváme na neduhy pohybového aparátu.

Zkuste některé pracovní aktivity dělat ve stoje.

Pohybový aparát

Bolest zad je nejčastější potíží způsobenou špatným sezením. Kromě obecné bolesti zad se mohou problémy projevit také v krční páteři, pažích, rukách, zejména v předloktích, v očích a dalších částech těla. Možná jste někdy navštívili lékaře kvůli dlouhodobým bolestem hlavy a ten vám pomohl zahýbat krkem do všech směrů, až to začalo křupat, a bolest odezněla. To však představuje jen malou část toho, co všechno bolest zad způsobuje v důsledku špatného sezení.

Pasivní sezení omezuje rozsah našeho pohybu a zkracuje šikmé břišní svaly, které vsedě zapojujeme velmi zřídka. Pokud se hrbíme na židli, přestávají úplně pracovat přímé břišní svaly a hýždě, což může vést k oslabení tělesné stability a vzhledu. Ochablé břišní svaly a měkké hýždě zhoršují postavu a mohou vést ke zdravotním problémům. Obecně lze říci, že sezením nám svaly ochabují a zkracují se.

Nebo si spolu s kolegy připravit kávu.

A jak na to? Pohyb je život

Zásadou je při sedavém zaměstnání zavedení pravidelných přestávek od činnosti vsedě. Pokud máte tu možnost, střídejte práci vsedě s prací vestoje. Alespoň každou půlhodinu nebo nejhůře hodinu se zvedněte, vyvětrejte a projděte se.

Důležité je pravidelně pít a protahovat se. Když tělo zůstává v jedné pozici, je důležité kompenzovat nedostatek pohybu. Nejlepší je cvičit ty části těla, které jsou nejvíce zatížené, jako jsou svaly mezi lopatkami, krční páteř, předloktí s prsty, ramena a spodní polovina těla. Často se zapomíná na procvičování nohou. Důležité je také posílit střed těla, který podporuje naši páteř. Kromě toho je dobré cvičit oči, které jsou přetížené, a dechová cvičení na uvolnění stresu.

Všeho teď na 5 minut nechte a pojďme si nyní společně zacvičit. Převedeme tak teorii rovnou do praxe. Procvičíme si stehenní, zádové i břišní svaly.

 

VIDEO s LEKCÍ

Autor Jiří Zadina

"Snažím se pomoci lidem najít rovnováhu mezi prací a životem a vytvořit zdravé návyky, které budou moci aplikovat i mimo pracovní prostředí."

Jiří ZadinaOffice Fitness

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.