Publikované 25. května 2023 • 3 min čtení

Jak naše tělo trpí při sedavém zaměstnání

V předešlém článku jsme se zaměřili na neduhy dlouhého sezení promítající se do našeho pohybového aparátu. Dnes se podíváme na civilizační nemoci a psychiku člověka.

Zdraví
Relax
Kondice

Civilizační nemoci

Pokud dlouho sedíme, spálíme méně kalorií a zároveň se snižuje schopnost hormonu inzulínu přesouvat glukózu z krve do buněk. To může vést k zvýšení hladiny cholesterolu a markerů zánětu, ke změně metabolismu tuků a snížení funkce cév. Hrozí nám tedy obezita, cukrovka a srdeční onemocnění.

OfficeFitness

Snižte pracovní neschopnost ve firmě

Zjistit více

Při nedostatku pohybu dochází k oslabení kostí, což může vést k větší zranitelnosti kostní tkáně a zvýšenému riziku osteoporózy. Naopak pohyb, jako je chůze a cvičení, zvyšuje zátěž na kostru a stimuluje specializované buňky, aby nahrazovaly starou kostní tkáň novou. Dlouhodobé sezení také zpomaluje průtok krve v nohách, což může vést k většímu riziku vzniku krevních sraženin.

Nadměrné sezení po dlouhou dobu zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny tím, že oslabuje imunitní systém, který se obvykle stará o eliminaci potenciálně rakovinotvorných volných radikálů.

Nadměrné sezení může vést k velkým zdravotním potížím.

Naše mysl

Dlouhodobé sezení negativně ovlivňuje naši psychiku. Nejsme si toho vědomi, ale po určité době se můžeme cítit smutní, frustrovaní a úzkostní, i když neexistuje žádný konkrétní důvod. Sezení také může způsobit pokles produkce některých neurochemikálií, jako je například dopamin, který je důležitý pro regulaci nálady a emocí. Často se propadáme do deprese, což je velmi nebezpečné psychické onemocnění.

Dlouhodobé sezení má vliv na náš mozek. Již po třiceti minutách sezení se zpomalují funkce mozku, protože svaly, které se nepohybují, nepumpují dostatek okysličené krve do mozku. Dochází tak ke snížení produktivity práce a také ke snížení její kvality. Dlouhé sezení může vést k nedostatečnému okysličení mozku, což může způsobit otupělost a zhoršení kognitivních schopností. Dlouhé sezení může také snížit kvalitu spánku, což dále ovlivňuje kognitivní schopnosti a náladu. Některé studie naznačují, že dlouhodobé sezení může zvýšit riziko vzniku neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

I celodenní práce u počítače může vést k velkému vyčerpání.

Asi znáte ten pocit, kdy jste po celém dni na počítači vyčerpaní. Je to způsobeno právě nízkou aktivitou vašeho těla.

Možná jste překvapeni tím, jaký vliv má dlouhé sezení na lidské tělo. Odložme nyní všechnu práci, která vás ještě čeká, a pojďme si na 5 minut zacvičit vestoje a protáhnout si celé tělo. Nic dalšího k tomu nepotřebujete, nemusíte se převlékat do cvičebního úboru, takové cvičení zvládne každý v kanceláři nebo na home office. 

Pokud chcete vědět víc o působení dlouhého sezení na náš pohybový aparát, naleznete článek zde

VIDEO s LEKCÍ

 

Autor Jiří Zadina

"Snažím se pomoci lidem najít rovnováhu mezi prací a životem a vytvořit zdravé návyky, které budou moci aplikovat i mimo pracovní prostředí."

Jiří ZadinaOffice Fitness

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.