Publikované 16. listopadu 2023 • 4 min čtení

Vděčnost II.

Co je to vůbec vděčnost? Jaké jsou její skutečné dopady a je pouze jeden univerzální způsob jak pocitu vděčnosti dosáhnout?

Emoce
Duševní rovnováha
Stres

Chtěli byste se cítit lépe, ale v období změn, kdy nás zahlcují emoce, se velmi těžko dostáváte do plusových hodnot? Zjistěte zde, kde leží radost, spokojenost nebo třeba štěstí.

Jaké jsou dopady vděčnosti?

Výzkumy ukazují, že vědomé praktikování vděčnosti může snížit pocity stresu a úzkosti. Studie ve skutečnosti odhalují, že jediný akt promyšlené vděčnosti vyvolává okamžité 10% zvýšení štěstí a 35% snížení symptomů deprese. Tyto účinky zmizely během tří až šesti měsíců, což nám připomíná, abychom vděčnost praktikovali znovu a znovu.

Vědomé praktikování vděčnosti zvyšuje hladinu štěstí a tlumí symptomy deprese.

Popravdě, ponoříte-li se do zkoumání dopadů vděčnosti, nenajdete oblast ve svém životě, která by se nezlepšila (emoční, vztahová, fyzická, mentální, ale třeba i pracovní). Ale i přes to, co víme o vděčnosti, se mnohým z nás nedaří udržet zvyk praktikování déle než pár dní (a místo deníčku vděčnosti raději dokoukáme svůj seriál na Netflixu).  

Věděli jste, že...

V Americe byl v roce 2015 ustanoven celý měsíc – LISTOPAD – na oslavu vděčnosti? Pokud byste chtěli nad vděčností začít přemýšlet, stáhněte si naši měsíční výzvu vděčnosti. 

Pět minut denně změní váš život

Ano. Takhle jednoduché to je. Jednou denně, ráno (za předchozí den) nebo večer se na chvilinku zamyslete, co vám ten den udělalo radost

Kdo vás potěšil? 

Co se odehrálo, že i přes pochmurný den se ve vás na chvilku rozsvítila radost nebo spokojenost? Nebo vděčnost?

Abychom na sobě pocítili změny, stačí si na 5 minut denně zrekapitulovat, za co jsme byli ten den vděční.

Hrajte si a najděte svůj způsob 

Někdo miluje ležet v posteli a před usnutím naťukat do svého mobilu jednu dvě věty a s pocitem vděčnosti usnout. Milovníci papíru a tužky si pořídí deníček na své myšlenky a zapisují za svitu lampičky, co jim udělalo radost, praktici využijí pracovní diář a poslední řádku v něm

Viděla jsem i deníčky vděčnosti ve formě sklenice. Každý den si můžete napsat na papírek, co vás ten den potěšilo, a sledovat, jak se den za dnem vaše sklenice naplňuje. Na konci roku nebo měsíce stačí jednoduše vysypat a přečíst si, co se ve vašem životě odehrává, a připomenout si všechny příjemné okamžiky.

„Dospělí, kteří si vedou pravidelně svůj deníček vděčnosti, jsou schopní více pravidelně cvičit, jsou méně nemocní, cítí se celkově lépe ve svém životě a jsou více optimističtí vzhledem ke své budoucnosti.“

Dr. Robert Emmons

Co se doopravdy změní?

Kromě nových spojení v mozku, na které neurovědci přišli, se stane jedna zcela zásadní věc. Začnete vnímat události ve vašem životě jinak. Snadněji. S větší lehkostí a klidem. Vzpomínám si, jak jsem po pár měsících psaní deníčku prožila těžký den v práci. Večer jsem pak nevěřícně četla svůj zápisek v deníčku vděčnosti. Celou negativní událost jsem ve své hlavě obrátila do toho, co nového mi to dalo do života. Tehdy mi došlo, jak mocný nástroj deníček vděčnosti je

Autorka Sandra Fridrichová

"Jsem firemní doktor. Spravuji rozbité týmy. Nacházím cestu ze zamlžené firemní komunikace a přináším jasnost, strukturu a pochopení. Provázím firmy proměnou. Lidskou i procesní."

Sandra Fridrichová

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.