Publikované 1. listopadu 2023 • 5 min čtení

Vděčnost I.

Co je to vůbec vděčnost? A proč je důležité ji pociťovat zejména v období změn?

Emoce
Duševní rovnováha
Stres

Lze mít vůbec radost a zažívat štěstí v dobách změn?

Často slýchám, že se lidé chtějí cítit lépe, ale v době plné změn jim to nejde. Inflace. Válka. Globální oteplování. Umělá inteligence. A navíc všudypřítomná změna. V práci, ve společnosti, v našem fungování. Mnoho našich jistot je nabouraných.

Hippocampus a amygdala (části mozku zodpovědné za regulaci našich emocí) jsou aktivované téměř nonstop. Protože jejich historická funkce je primárně obranná, aktivují je především špatné zprávy.

V dnešní turbulentní době může být náročné cítit se šťastný.

V tomto zahlcení emocemi se velmi těžko dostáváme do plusových hodnot, kde leží radost, spokojenost nebo třeba štěstí. Naše pozornost 3x intenzivněji vnímá špatné zprávy než ty dobré.

Mám pro vás hack, který jsem objevila před pěti lety, odzkoušela a pravidelně se k němu vracím, když jsem dlouhodobě pod stresem.

Věděli jste, že...

V Americe byl v roce 2015 ustanoven celý měsíc – LISTOPAD – na oslavu vděčnosti? Pokud byste chtěli nad vděčností začít přemýšlet, stáhněte si naši měsíční výzvu vděčnosti. 

Proč a jak to funguje?

Představte si to jako začarovaný kruh. Čím více vnímáme stres a nejistoty, tím méně jsme schopni prožívat pocity štěstí. Čím méně jsme schopni prožívat pocity štěstí, radosti a spokojenosti, tím náchylnější jsme k depresím, úzkostem a náš svět se stává negativnějším. A víc vnímáme nejistoty a stres – a kruh se opakuje.

Ze začarovaného kruhu nemusíme vystupovat, stačí poslat impulz opačným směrem. Pocit štěstí dokážeme zvýšit mnoha způsoby. Jedním z nich je vděčnost.

Vděčnost je jedním ze způsobů, jak můžeme zvýšit svůj pocit štěstí.

Čím víc jsme schopni vnímat vděčnost, tím víc radosti a štěstí zažíváme. Čím víc radosti a štěstí zažíváme, tím jsou naše problémy menší. Nebo aktivně přehodnocujeme (snižujeme) význam negativních událostí v našem životě.

Spirálu své spokojenosti tedy roztáčím skrze vděčnost.

Vděčnost si lze také představit jako sval, který si můžete vybudovat. Stačí pět minut denně! 

 

Vděčnost si můžeme vybudovat a posilovat ji jako sval.

Vděčnost není výčitka, ale energie radosti

Než začnu básnit o pocitech vděčnosti, potřebuji se zastavit u možné konotace, kterou tohle slovo nese. Může vám v mysli vyskočit okřídlené „měl/a bys být vděčný/á za …“. Mně tato formulace zní trochu jako výčitka, která nás úplně nemusí přitahovat. Mě popravdě odpuzuje. Zkusme to jinak. 

Zkusme si představit vděčnost jako lehký pocit štěstí nebo radosti, který se nám v životě přihodil, a my si ho chceme jen o trochu déle nasvítit, abychom z něj nabrali pozitivní energii.

Vděčnosti se věnuje mnoho studií, nejvýznamněji se o její rozvoj postaral Martin Seligman a jeho pozitivní psychologie. Tyto studie se shodují na tom, že praktikování vděčnosti má dopad na téměř všechny aspekty v našich životech.

Praktikování vděčnosti ovlivňuje všechny sféry našeho života.

Změna myšlení, která nebolí

Vděčnost pomáhá změnit naše myšlení tím, že přesouvá naši pozornost od negativních vjemů k těm pozitivním. K těm, které už v našich životech dávno existují. Vzpomeňte si na pozitivní momenty všedních dnů. Zjistíte, že nejsou černé, ba ani šedé! 

Je užitečné si uvědomit, KDO a CO je zdrojem těchto pozitivních momentů. Když máte odpověď na KDO a CO, můžete si jednoduše tyhle zážitky začít ve svém životě násobit

„Pravidelným vyjadřováním vděčnosti víc vnímáme, že nás život odměňuje hezkými momenty a zážitky. To neznamená, že ignorujeme méně příjemné situace, které nás někdy potkávají. Ale jsme schopni se na svůj život dívat víc komplexně a uvědomovat si, kolik krásných momentů a chvil jsme již prožili.“

Robert Emmons, psycholog, autor Díky! Jak vás může nová věda o vděčnosti učinit šťastnějšími

Skutečná vděčnost zahrnuje i pokorné přiznání, že pozitivní momenty v našem životě jsou zčásti zásluhou jiných lidí. A skrze vděčnost si jich můžeme nejen všimnout, ale máme tendenci mnohem víc si vážit lidí kolem sebe.

 

V příštím článku si například řekneme, jaké jsou dopady vděčnosti. 

Autorka Sandra Fridrichová

"Jsem firemní doktor. Spravuji rozbité týmy. Nacházím cestu ze zamlžené firemní komunikace a přináším jasnost, strukturu a pochopení. Provázím firmy proměnou. Lidskou i procesní."

Sandra Fridrichová

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.