Publikované 1. prosince 2023 • 5 min čtení

Spánek a biorytmy I.

Každý den můžeme udělat něco pro své zdraví a postavu bez cvičení a diet. Můžete začít vlastně už dnes večer - spánkem.

Zdraví
Duševní rovnováha
Kondice
Relax

Vědci objevili zázračný lék! Lék, který zvyšuje fyzické i psychické zdraví, pocit energie, paměť, kreativitu a schopnost učit se. Také pomáhá udržovat stálou hmotnost, regulovat chuť k jídlu, udržovat krevní tlak v normě, předcházet rakovině a demenci a mnoho dalšího. 

V lékárně ale není k dostání. Naštěstí se stačí kvalitně vyspat. 

Spánek je důležitou prevencí mnoha onemocnění, která nic nestojí.

Spánek a seřízené biorytmy mají totiž pozitivní vliv téměř na každý proces v našem těle. Také se díky nim vyprazdňuje náš pomyslný stresový zásobník, takže každá noc ovlivňuje nejen to, kolik energie budeme zítra mít, ale také zvládání stresu a množství pevné vůle i motivace. 

Proto je velmi těžké zvládnout jakoukoliv náročnou životní situaci nebo změnu bez dostatku kvalitního spánku. Bohužel jsme jediný živočišný druh, který se o spánek dobrovolně připravuje.

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek nám pomůže lépe zvládnout změnu či náročné životní období.

V rozvinutých zemích trpí spánkovou deprivací 2/3 DOSPĚLÝCH, což velmi podporuje rozmach všech civilizačních onemocnění. Zkrátka čím méně spíme, tím kratší máme život

Nenechávejme proto spánek jen na čas, který nám na konci dne zbyde. Jeho nedostatek většinou nevnímáme, protože jsme si postupně zvykli fungovat s nižším množstvím energie, kterou případně zvýšíme kávou nebo něčím podobným. To je ale začarovaný kruh, který bere energii odněkud, kde není, a prohlubuje nerovnováhu v našem těle

Test

Pokud následující výroky vystihují váš každodenní život, je váš spánek optimální. Pokud najdete jeden nebo více rozporů, má váš spánek menší či větší rezervy a stálo by za to na něm trochu zapracovat.

  • Každý den se probouzím v podobný čas bez budíku a mám dost energie. 
  • Dopoledne bych znovu neusnul.
  • Do oběda zvládnu efektivně fungovat bez dávky kofeinu.
  • Mám stálou energii v průběhu celého dne.
  • Večer usínám bez problémů.
  • Jsem v celkové psychické i fyzické pohodě.

Já osobně jsem spánek hodně zanedbával. Omezit spánek bylo nejjednodušším způsobem, jak získat čas navíc, což je strategie asi většiny z nás. Platíme za to ale daleko větší daň, než se může na první pohled zdát. Nepřetržitá celková únava, kterou lze samu o sobě považovat za důležitý varovný signál a předvoj zdravotního problému, psychická nestabilita a neschopnost radovat se ze života byly mým každodenním chlebem. Bylo to opravdu pekelné období.

Nedostatek spánku vede k únavě a emoční nestabilitě, která často ještě zhoršuje problémy, kvůli nichž jsme spánek původně zanedbali.

Naštěstí jsem se tehdy náhodou dostal k novým informacím o spánku a jeho důležitosti. Zařadil jsem několik základních doporučení a můj život se během několika dnů změnil k nepoznání. Upřímně musím říct, že žádná změna v mém životním stylu neměla tak ohromné pozitivní účinky jako vylepšení spánkového režimu. Ne nadarmo se říká, že každý dobrý den začíná dobrou nocí.

Úkol

První a nejjednodušší krok pro vylepšení spánku je optimalizace ložnice. Upravte ji proto tak, aby byla maximálně zatemněná (například tmavé těžké závěsy) a také odhlučněná. Můžete použít spánkovou masku, špunty do uší apod. 

Také odstraňte veškerou elektroniku a ideálně vypněte na noc wifi. 

Před spaním ložnici pořádně vyvětrejte (klidně až 30 minut), protože nižší teplota podporuje bezproblémové usínání a kvalitu spánku. Okno může zůstat částečně otevřené po celou noc pro udržení nižší teploty a přísun čerstvého vzduchu. 

Každou noc pak usilujte aspoň o 7 hodin pravidelného spánku, aby mělo vaše tělo dostatek času na fyzickou i psychickou regeneraci a obnovu všech systémů. 

Chcete vědět, jaké kroky Vojta udělal pro svou největší životní změnu? Přečtěte si další článek!

Edenred Wellbeing Ambasador Vojta Urban

„Fungování lidského těla je moje vášeň. Už přes 10 let pomáhám lidem pochopit jejich individualitu a nastavit životní styl na míru jejich genetice (spánek a biorytmy, výživa, pohyb, worklife balanc a mentální wellness) pro celkové zdraví, více energie, spokojenosti i produktivit. S mými kolegy v Urbanlife razíme komplexní přístup ke zdraví i životnímu stylu a pracujeme s osobními klienty i zaměstnanci ve firmách. Našimi klienty jsou například Unilever, Vodafone, Heineken, Equa bank, Red Hat, Total a další.“ 

Vojta UrbanAmbasador projektu Edenred Wellbeing

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.