Publikované 3. července 2023 • 4 min čtení

Dostat se do formy před létem můžete i v kanceláři

Začátek dovolenkové sezóny je tady! Ale nezoufejte, získání kondice není problém ani při dlouhodobém sezení v kanceláři.

Sport
Zdraví
Kondice

Před příchodem léta se v mnohých z nás probouzí touha začít se sebou něco dělat. Nicméně po celém dni stráveném v kanceláři, kdy se věnujeme pracovním projektům a poradám, už nemáme dostatek energie na to, abychom se vydali do posilovny na hodinu cvičení. Naštěstí můžeme něco udělat pro své zdraví a fyzickou kondici přímo ve svém pracovním prostředí.

Kromě obvyklého protažení existuje celá řada cviků, které můžeme provádět přímo za kancelářským stolem. Je výhodné se dohodnout s kolegy a motivovat se navzájem, dosáhneme tak lepších výsledků. Cvičení nám pomáhá nejen získat hezkou postavu, ale také narušuje stereotyp pracovního prostředí a přivádí nás na nové myšlenky, což zlepšuje naši produktivitu.

Vzájemné povzbuzování se s kolegy dodává motivaci a chuť pokračovat.

Zvedání nohy

Cvik na posílení dolní části těla možná na první pohled vypadá jednoduše, ale zpočátku nám může přinést určité nepohodlí. Když sedíme na židli, natáhneme jednu nohu rovně a zvedneme se bez jakékoli opory na druhé noze. Optimální je opakovat tento pohyb alespoň 10krát pro každou nohu ve více sériích. Samozřejmě začínáme podle svých možností a nepřetěžujeme se. Existuje také jednodušší varianta tohoto cviku, kdy nohu před sebou natáhneme a lehce si ji opřeme o patu s prsty směřujícími nahoru, a pak se zvedneme na druhé noze.

OfficeFitness

Snižte pracovní neschopnost ve firmě

Zjistit více

Podřepy 

Klasické dřepy by asi nikoho z nás nelákaly dělat přímo v kanceláři, ale můžeme si zvolit alternativu nazývanou podřepy. Tyto cviky dokonale posilují nejen hýždě a stehna, ale také střed těla a břicho. Intenzitu můžeme nastavit sami pomocí šířky rozkročení. Odvážlivci mohou přidat i skok, ze kterého jemně dopadnou do podřepu. Pokud máte problémy s koleny, stačí se jen lehce zhoupnout na špičky.

Existuje celá řada cviků na uvolnění a posílení různých částí těla, které můžeme vykonávat ve své kanceláři.

Chůze a výpady 

Pro cvičení nemusíme chodit nikam po chodbě nebo venku na chodníku. Stačí, když chodíme na místě, ale při tom zvedáme kolena až do úrovně kyčlí. Tímto jednoduchým kardiovaskulárním cvičením se ohřejeme a rozproudíme krev, přičemž můžeme zapojit také paže. Při výpadech vykročíme jednou nohou dopředu do pokrčení a vrátíme se zpět, střídáme nohy. Výpady můžeme provádět nejen dopředu a dozadu, ale také do stran.

Velmi dobrý cvikem i už samotná chůze. Můžeme ji provádět na místě, nebo se projít za kolegy.

Tato pětiminutová rutina je zaměřená na rozcvičení, protažení a komplexní posílení celého těla a jeho středu. Cvičení je vhodné pro muže i ženy. Při cvičení se ujistěte, že máte rovná záda, pevné břicho, nemáte předsunutý krk a nezapomínejte dýchat. Nemusíte provádět všechny cviky najednou, můžete si je rozložit během celého dne. Protahování by mělo být příjemné a cílem není přepětí těla, abychom se cítili unavení a bolelo nás všechno. 

Motivovat mohou také zápisy našich výkonů z předchozích týdnů.

Pokud patříte mezi lidi, kteří se rychle nadchnou, ale také rychle ztratí motivaci, je dobré si stanovit pravidelný čas na cvičení a v kalendáři si vytvořit připomínky. Také je užitečné zaznamenávat své pokroky. Zapište si do rohu svého diáře počet opakování a sérií a začněte s lehkou intenzitou, postupně přidávejte. Brzy si všimnete radosti, když po 14 dnech zvládnete v téže době o tři série více než na začátku, a to vás povzbudí k dalšímu zlepšování.

 

V následujícím videu si k tomu můžete dále procvičit šikmé břišní svaly, rotátory páteře, hýžďové svaly a také ramena.

Autor Jiří Zadina

"Snažím se pomoci lidem najít rovnováhu mezi prací a životem a vytvořit zdravé návyky, které budou moci aplikovat i mimo pracovní prostředí."

Jiří ZadinaOffice Fitness

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.