Publikované 11. září 2023 • 3 min čtení

Dechová cvičení jako pomoc proti stresu

Osvoboďte se od pracovního napětí prostřednictvím uvolňujících dechových cvičení.

Stres
Práce
Relax
Zdraví

Najděte zdroj stresu

Jak doma, tak i v práci se každý z nás čas od času setkává se stresem. Příčiny stresu si většinou dokážeme pojmenovat sami. Pokud ne, je skvělé se zastavit a naladit se na momenty, které nám stres přinášejí. Kořeny vzniku stresu nebudou daleko a postupnou prací s příčinami s nimi dokážete lépe pracovat a také na ně lépe reagovat.

OfficeFitness

Snižte pracovní neschopnost ve firmě

Zjistit více

Uvolněte se pomocí vlastního dechu

Abychom se zbavili napětí a nedovolili mu hromadit se v nás, můžeme praktikovat relaxační dechové cvičení. Řízené dýchání vyžaduje jen několik málo minut.

Kvalitní a klidné dýchání snižuje krevní tlak, který v reakci na stres vzrůstá. Když začneme dýchat s kontrolou, tlak postupně klesá a naše duševní stabilita se postupně obnovuje. V daném okamžiku náš mozek soustředí svou pozornost pouze na dýchání, což vede k utlumení negativních myšlenek a emocí.

Žijeme v hektickém světě, a právě proto je potřeba zastavit a správně si definovat zdroj stresu.

Vyrovnané dýchání 

Existuje několik metod dechových cvičení. Jedním z nich je vyrovnané dýchání. Tato technika není vhodná pouze pro redukci stresu, ale také pro usínání. Pro tento cvik je ideální pozice sezení. Pohodlně se usaďte, zavřete oči a při nádechu nosem počítejte do čtyř, při výdechu nosem také do čtyř. Tuto sekvenci opakujte alespoň čtyřikrát. Postupem času můžete zkusit prodloužit počet na osm.

Technika vyrovnaného dýchání je vhodná pro jak redukci stresu, tak pro usínání. 

Dýchání do břicha a metoda 2-4

Další technika je dýchání do břicha. Tato metoda může pomoci v situacích velkého stresu, například před náročnou prezentací, kdy cítíme, že nám srdce buší v hrudi. Znovu se pohodlně usaďte a položte ruce na břicho. Hluboce nadechněte nosem do břicha a pak pomalu vydechněte. Právě toto cvičení efektivně snižuje tepovou frekvenci.

Metoda zvaná cvičení 2-4 funguje na principu delšího výdechu než nádechu. Tím, že se zaměříte na výdech, dochází k utlumení funkcí, jako je srdeční tep, krevní tlak a dokonce i metabolismus, čímž nastává celkové uklidnění a uvolnění. Samotné cvičení je jednoduché. Při nádechu počítejte do dvou a při výdechu do čtyř. Opakujte toto několikrát. 

Stres se dá utlumit také technikou dýchání do břicha nebo tzv. dýcháním 2-4.

Pravidelnost jako klíč

Dechová cvičení nemusíme využívat pouze v situacích úzkosti a stresu. Díky pravidelnému opakování cvičení, které nejvíce vyhovuje vašim potřebám, se budete cítit vyrovnanější a odolnější vůči negativním vlivům.

Pojďme převést teorii rovnou do praxe s pomocí dechových cvičení ve videu.

Autor Ondřej Horák

"Propojuji pohyb a mysl pro získání vitality a životní rovnováhy."

Ondřej HorákOffice Fitness

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.