Publikované 16. února 2024 • 3 min čtení

Chci změnit svůj život! I.

Podařilo se vám vydržet u předsevzetí, která jste si dali měsíc a půl zpátky? Pokud ne, níže zjistíte proč!

Emoce
Duševní rovnováha

Nový rok svádí k předsevzetím, ale touha změnit kousek našeho bytí, něčeho se zbavit nebo se naopak něco naučit nás provází celoročně. Kdy je tedy ten správný okamžik začít „se měnit“?

A tak při bilancování starého roku pokyvujeme hlavou a říkáme si, „tak teda TEĎ!“, ale když se ono „teď“ rozplyne a my při první příležitosti uděláme přešlap, naše motivace klesá raketovou rychlostí dolů.

Nový rok svádí k nastavování velkých očekávání. Často se ovšem stává, že hned při prvním nedodržení úplně ztratíme motivaci.

Dopamin, který nás žene dál 

Když si představíme cíl, kterého chceme dosáhnout, často to děláme s očekáváním, že kvalita našeho života se rapidně zvýší a my si konečně odpočineme.

Nicméně to se nestane. Proč? Odpověď zní: Dopamin. Podle Daniela Z. Liebermana (kniha: The Molecule of More) hladina dopaminu po dosažení cíle nestoupne, ale klesne. Dopamin není chemikálie, která nám dává potěšení z naplnění cíle, ale naopak – dává nám potěšení z toho, když chceme víc

Co to znamená? Když dosáhneme cíle, objeví se před námi další a další cíle, které je třeba zdolat. Uspokojení ani očekávaný odpočinek nenastávají.

Uspokojením jednoho cíle, chceme víc a víc.

Svoje přání často sabotujeme my sami

Podle autorky knihy Tou horou jsi Ty, Brianny Wiest, je dopaminový oxymóron jedním z důvodů, proč vnitřně sabotujeme naše přání. K tomu přidává další sabotéry.

Jedním z nich je náš zvyk odsuzovat druhé. Často vnímáme lidi kolem sebe, kteří dosáhli toho, co my (vědomě nebo nevědomě) chceme, skrze filtr negativity, pochybností a někdy i pohrdání. Jedna z mých klientek například řešila obtížný vztah s kamarádkou

Nejen dopamin může za to, že se naše cíle nenaplní... Na vině může být také zvyk odsuzovat druhé a skrytě na ně žárlit.

Ona byla ta „správná“ – rozumná, analytická, vše měla pečlivě naplánované a rozvržené. A… byla svázaná. Běda, když do jejích představ a plánů přišla změna. Její kamarádka byla přesný opak. Užívala si života, čas vnímala jako přibližný ukazatel, chodila pozdě, hlasitě se smála, nedbala na zdravý životní styl, bylo jí všude plno. Jednou jsme spolu narazily na to, že by si taky ráda někdy vydechla, přestala všechny a všechno kontrolovat a odvázala se… A jsme u skryté žárlivosti.

Z tohoto bodu (odsuzuji ji) se těžko vkračuje do změny „budu víc volná“, když v jejím světě je volnost symbolem nezodpovědnosti.

"Nemožnost" změny může být i obranným mechanismem mozku.

To je další z momentů, kdy nechceme podvědomě připustit naši změnu. Zároveň, pokud dlouho žijeme v nějakém zvyku (řekněme upřednostňovat ostatní a jejich potřeby před těmi svými),  jednoduše neumíme přepnout do opaku. Náš mozek se snaží držet nás v rovnováze, tedy neměnit cokoli, co by nás mohlo uvrhnout do zóny nekomfortu.

Aby byla změna možná, je nutné ji začlenit do svého života pozvolna, jinak nebude udržitelná a nestane se z ní nový návyk.

Proto je třeba změnám (i prospěšným) dát čas, aby si tělo zvyklo na nový stav, ideálně postupně. Představuji si to, jako když si objednáte velký steak a chcete ho sníst najednou. To nejde, ani když se motivujete sázkou nebo jiným externím lákadlem. Celý steak do pusy nestrčíte. Musíte ho nejdřív nakrájet na menší kusy. A stejné je to se změnou. Potřebujete začít malými posuny.

 

Jak na bezpečnou a trvalou změnu se dozvíte v dalším článku!

Autorka Sandra Fridrichová

"Jsem firemní doktor. Spravuji rozbité týmy. Nacházím cestu ze zamlžené firemní komunikace a přináším jasnost, strukturu a pochopení. Provázím firmy proměnou. Lidskou i procesní."

Sandra Fridrichová

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.