Publikované 10. dubna 2024 • 4 min čtení

10 zajímavostí o mikrobiomu

Ve střevech se nachází mikrobiom, což je specifická komunita mikrobů žijících uvnitř, nebo na povrchu těla člověka, a geny. Součástí našeho wellbeingu by měla být i péče o to, co nevidíme.

Zdraví
Kondice

V minulém článku jsem si řekli, co je to mikrobiom, kde jej můžeme v našem těle najít, a jaké jsou jeho funkce. Pojďme se dnes podívat na pár zajímavostí o něm!

1. Bakteriální osídlení našeho střeva je získáno již při porodu a stabilizováno před dosažením třetího roku věku. Děti, které se narodí císařským řezem, mají vyšší riziko vzniku astmatu, imunitních chorob a dokonce leukémie.

2. Mikroby můžeme získat i od své rodiny. Vlivy se mohou projevit až desítky let poté.

Dnešní věda ví, že spolu střeva a mozek dokáží obousměrně komunikovat.

3. Existuje spojení střevo-mozek (gut-brain axis), jež spolu navzájem komunikují. Syndrom dráždivého střeva, zácpa nebo průjmy často koexistují s psychiatrickými problémy, jako jsou úzkost nebo deprese. Střevní stěna udržuje oboustrannou komunikaci s mozkem skrze nervus vagus a zajímavostí je, že většina signálů jde ze střeva do mozku.

4. Konzumací zdravých potravin podporujeme růst bakterií vyžadujících další zdravé potraviny, kdežto konzumací fastfoodu a ultrazpracovaných potravin (hotovky, sušenky, instantní pokrmy atd.) podporujeme růst bakterií vyžadujících tuto potravu.

Podle toho, jaký druh potravin většinově konzumujeme, takovou vyžadují potravu i bakterie v našem střevě.

5. V některých zemích se již transplantuje stolice zdravých lidí za účelem léčby průjmu. Bylo zjištěno, že při transplantaci stolice obézního člověka se u zdravého rovněž začaly projevovat známky nadváhy či obezity.

6. Mikrobiom pravděpodobně souvisí i s naším chováním. 90 % serotoninu (hormonu štěstí) je tvořeno právě ve střevě. Serotonin hraje důležitou roli při trávení i poruchách nálad. Průmyslově zpracované potraviny na nás mají stejný efekt jako tvrdé drogy. Proto se při konzumaci těchto „dobrot“ cítíme příjemně. Tím ale dojde k dysregulaci mozkové chemie, a pokud nedodáme další dávku, dostaví se špatná nálada, podrážděnost, absťák nebo i deprese. 

Při konzumaci průmyslově zpracovaných potravin se cítíme příjemně, ale dochází k dysregulaci mozkové chemie, což se projevuje potřebou další dávky jako u tvrdých drog.

7. Pes, nejlepší přítel člověka. Pokud děti vyrůstají s limitovanou expozicí mikrobů přítomných v srsti nebo v nečistotě, kterou pes přinese na packách, prospívá to ke správnému formování imunitního systému.

8. Mozek může významně ovlivnit mikrobiota v gastrointestinálním traktu (GIT); jak ukázala řada studií, dokonce i mírný stres změní mikrobiální rovnováhu v GIT, čímž činí člověka náchylnějším k infekcím a spouští kaskádu molekulárních reakcí, které zpětnou vazbou ovlivní opět centrální nervový systém.

Pobyt mimo sterilní prostředí posiluje dětskou imunitu.

9. Při testech na myších byly ty, které vyrůstaly bez mikrobioty, úzkostlivější a měly zhoršenou paměť. Pokud jim byly přidány do gastrointestinálního traktu některé bakterie, zmenšily u nich míru stresu. Když vědci přerušili nervové spojení mezi traktem a mozkem, tento stres redukující efekt zmizel.

10. Naše trávicí ústrojí je jedinou bariérou mezi vnitřním prostředím našeho těla a všemi nástrahami kolem nás. Pokud bychom vzali střeva dospělého člověka a rozžehlili je do plochy, měla by velikost tenisového kurtu! O toto naše „hřiště“ je proto potřeba pořádně pečovat, protože stačí několik menších míst s vyšší propustností, aby se projevila citlivost nebo intolerance na nějakou potravinu.

Autor Vojta Urban

„Fungování lidského těla je moje vášeň. Už přes 10 let pomáhám lidem pochopit jejich individualitu a nastavit životní styl na míru jejich genetice (spánek a biorytmy, výživa, pohyb, worklife balanc a mentální wellness) pro celkové zdraví, více energie, spokojenosti i produktivit. S mými kolegy v Urbanlife razíme komplexní přístup ke zdraví i životnímu stylu a pracujeme s osobními klienty i zaměstnanci ve firmách. Našimi klienty jsou například Unilever, Vodafone, Heineken, Equa bank, Red Hat, Total a další.“ 

Vojta UrbanAmbasador projektu Edenred Wellbeing

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.