Publikované 29. září 2023 • 3 min čtení

Voda je život

Co pro nás voda vlastně znamená a proč je tak důležitá?

Zdraví
Stravování

Voda je pro nás nesmírně důležitá, a právě proto je také tématem mého prvního příspěvku zde na wellbeing blogu. Voda totiž tvoří většinu našeho těla a je na ní závislé obrovské množství procesů (např. detoxikace, metabolismus živin, termoregulace, kvalita kůže apod.). Dalo by se tedy říct, že pitný režim je ještě důležitější než ten stravovací. Naštěstí v něm není potřeba hledat žádné složitosti.

Pitný režim je možná ještě důležitější než ten stravovací. 

Pro správnou hydrataci našeho organismu bychom měli preferovat čistou vodu nebo neslazené čaje a vyřadit slazené nápoje, které jsou zdrojem prázdných kalorií. Obecně je dobré denně vypít 30–40 ml čisté vody na 1 kg tělesné váhy. Samozřejmě v závislosti na počasí, fyzické aktivitě atd. 

Klíčová je také kvalita vody, a proto je vhodné použít aspoň základní filtr (např. filtrační konvici) a vodu následně uchovávat ve skleněných nádobách. A pro zvýšení její využitelnosti v těle ji můžeme také obohatit kvalitní solí (např. himálajská a maldonská) nebo elektrolyty.

Úkol

Každý den vypijte aspoň 30 ml čisté vody na 1 kg tělesné váhy. Začněte hned po probuzení velkou sklenicí vlažné vody pro doplnění ztracených tekutin. Naopak je velmi důležité příliš nepít 30 minut před jídlem, během jídla a 30–60 minut po jídle kvůli optimálnímu průběhu trávení. A pokud na pitný režim během dne zapomínáte, mějte nádobu s vodou neustále s sebou a na očích.

Stimulanty jako šálek kávy nebo zeleného čaje mohou pro někoho být pohodovým rituálem pro zlepšení nálady. Mnoho z nás tím ale kompenzuje nedostatek energie nebo spánku, což je nebezpečný začarovaný kruh. Kofein bychom rozhodně neměli zneužívat. V rozumném množství (1–2 šálky) je vhodné ho využít mezi 9:00–15:00 (ne na prázdný žaludek) a vybírat si nápoje v maximální kvalitě, protože kvalitní káva a zelený čaj mohou mít spoustu dalších benefitů pro naše fyzické i duševní zdraví.

Preferovat bychom měli čistou, filtrovanou vodu uchovávanou ve skle. 

K pitnému režimu neodmyslitelně patří také téma alkoholu. Ten působí na naše tělo jako jed a při konzumaci večer také snižuje kvalitu spánku. Nicméně občas si sklenku dopřát můžeme. Nejlepší volbou je kvalitní červené víno z Itálie, Francie nebo Jižní Ameriky (Primitivo, Malbec, Merlot apod.). To totiž ve správném množství také podpoří náš střevní mikrobiom. Pokud to s množstvím alkoholu přeženeme (více než dvě sklenice), bude dominovat pouze jeho negativní efekt.

Edenred Wellbeing Ambasador Vojta Urban

„Fungování lidského těla je moje vášeň. Už přes 10 let pomáhám lidem pochopit jejich individualitu a nastavit životní styl na míru jejich genetice (spánek a biorytmy, výživa, pohyb, worklife balanc a mentální wellness) pro celkové zdraví, více energie, spokojenosti i produktivit. S mými kolegy v Urbanlife razíme komplexní přístup ke zdraví i životnímu stylu a pracujeme s osobními klienty i zaměstnanci ve firmách. Našimi klienty jsou například Unilever, Vodafone, Heineken, Equa bank, Red Hat, Total a další.“ 

Vojta UrbanAmbasador projektu Edenred Wellbeing

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.