Publikované 14. prosince 2023 • 5 min čtení

Umělá inteligence ve zdravotnictví – jak může pomoci zkvalitnit zdravotní péči?

Umělá inteligence, AI, strojové učení. Nejen v kontextu zdravotnictví se s těmito tématy setkáváme čím dál častěji. Jakými cestami umělá inteligence do zdravotní péče proplouvá? A kde má její využití největší smysl?

Zdraví
Pokrok

Revoluční přínos v diagnostice

Umělá inteligence je v českém i světovém zdravotnictví využitelná v mnoha oblastech. Výraznou pomoc nabízí v diagnostice, kde je naprosto klíčové včasné odhalení různých onemocnění – ať už jde o neurodegenerativní, nádorové či jiné typy nemocí.

Zářným příkladem je využití v radiologii. Systémy vyvíjené pro detekci nálezů na rentgenových snímcích jsou schopny rychle a s vysokou přesností detekovat a lokalizovat různé typy nálezů. Díky tomu se mohou stát pomocnou rukou lékaře, která diagnostické vyšetření výrazně zrychlí a zpřesní. Přínosy? Vyšší šance na plné uzdravení pacienta a mnohonásobně menší náklady na léčbu.

Nejedná se o zdravotnický prostředek, ale o vizualizaci testovacího prostředí vyvíjeného systému určenou pouze pro účely prezentace.

Například AI systém pro čtení rentgenových snímků je aktuálně testován ve třech českých nemocnicích. Místní týmy radiologů potvrzují, že systém v testovacím provozu přináší benefity.

  • AI pomocník představuje významnou pomoc zejména pro nejmladší lékaře při získávání prvních zkušeností.
  • I zkušenému radiologovi však může být třetím okem, které zachytí i ty nejmenší a nejhůře viditelné nálezy. Zejména při dlouhých a náročných směnách taková pomoc sníží riziko nepřesností.

Potenciál umělé inteligence se zatím stále testuje, nicméně již teď vidíme její přínosy například v radiologii.

  • Úspora času. Umělá inteligence po boku lékaře dokáže zkrátit čas potřebný pro určení diagnózy ze snímku. Zároveň poskytne okamžitý druhý názor.
  • Mimořádným přínosem AI v radiologii je také možnost prioritizace rizikových snímků. Díky tomu se lékař mnohem dříve dostane k vyhodnocení snímků s potenciálním nálezem.
  • U případného onemocnění tak může přijít na řadu časnější a mnohem efektivnější léčba. To znamená šanci na spoustu zachráněných životů.

Z širokého zavedení umělé inteligence do zdravotní péče tak můžeme benefitovat mimo lékaře i my, samotní pacienti

Nejedná se o zdravotnický prostředek, ale o vizualizaci testovacího prostředí vyvíjeného systému určenou pouze pro účely prezentace.

Pomocník v chirurgii

AI přináší revoluční změny i do následné lékařské péče a terapeutických procesů. Například v robotické chirurgii umožňuje umělá inteligence nejen preciznější diagnostiku, ale i přesnější zobrazování anatomie pacienta. Díky tomu mohou chirurgové přesněji určit optimální postup operace. Robotické chirurgické prostředky na bázi umělé inteligence jsou pak v rukou lékaře schopné provádět komplexní chirurgické zákroky s mimořádnou přesností a minimálním zásahem do organismu. Výsledkem je rychlejší hojení, menší riziko komplikací a kratší doba rekonvalescence pacienta.

Uměla inteligence umožňuje preciznější diagnostiku a přesnější zobrazení pacientovy anatomie. To může zpřesnit diagnózu a urychlit rekonvalescenci.

Co může taková „pomocná ruka“ přinést chirurgovi? Manipulace s chirurgickými nástroji pomocí robotického systému poskytuje lékaři lepší ergonomii při operaci, kde může být i ten nejmenší faktor rozhodující pro celkový úspěch. Robotické systémy navíc umožňují chirurgům přístup k místům v těle, která by jinak byla velmi těžko přístupná běžnými chirurgickými metodami. Díky vizualizaci a zvětšení obrazu operované oblasti má lékař i mnohem lepší vizuální kontrolu.

„V případě, že budete muset jít na rentgen v jednu ráno do malé nemocnice na okraji republiky, nebo do té nejlepší v republice, budete mít vyšší pravděpodobnost, že diagnostika snímku bude přesná a správná. Bezpečná a široce zavedená AI může pomoci vyrovnat kvalitu péče napříč regiony.“

Matěj Misař, jeden ze zakladatelů společnosti Carebot

Léčebné plány na míru

Díky umělé inteligenci můžeme zefektivnit nejen diagnostiku, ale i samotnou léčbu. AI dokáže analyzovat genetické a historické údaje pacienta společně s jeho anamnézou, to všechno rychlostí blesku. Na základě toho může navrhnout specifický léčebný plán přímo podle konkrétních potřeb každého pacienta.

AI se osvědčuje i ve zlepšení predikce vedlejších účinků léčiv, což minimalizuje nepříjemné komplikace pro pacienty. Díky schopnosti analyzovat obrovská množství dat může také urychlit vývoj léčiv nových.

Díky umělé inteligenci se zrychluje také vývoj nových léčiv. 

Benefitů, které může umělá inteligence přinést do zdravotnictví, je nespočet. Zároveň je AI stále předmětem diskuzí a protichůdných názorů. Jak z toho kolotoče ven? Nezapomínejme na jednu věc – umělá inteligence v medicíně je nástroj jako každý jiný. Lékaři opravdu dokáže pomoci k efektivnější práci, zároveň to ale není všespásné řešení. Je třeba naučit se s ní pracovat a využívat ji tam, kde dává smysl – pak může posouvat limity zdravotní péče a pomáhat zachraňovat životy.

I to může být budoucnost naší zdravotní péče. Přitom zavedení některých systémů do praxe nemusí být vůbec těžké. Dočkáme se širokého nasazení v následujících letech?

Autor Matěj Misař

"Inovace a umělá inteligence jako standard zdravotní péče. Se svým mimořádným týmem hledám cesty, jak zlepšit kvalitu zdravotní péče v Česku i Evropě."

Matěj MisařCarebot

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.