Publikované 6. července 2023 • 6 min čtení

Terapie jako firemní benefit: Jaké má přínosy?

Úspěch firmy stojí na lidech a jejich psychická (ne)pohoda se odráží na výsledcích firmy. Jaké konkrétní přínosy můžete od terapie čekat?

Relax
Emoce
Duševní rovnováha
Komunikace
Stres

Proč firmy zaměstnancům terapii nabízejí?

V posledních letech jsme jako společnost prošli velkými změnami a zkouškami, které zasáhly naše duševní zdraví. Podle dat se s psychickými problémy potýká více než 30 % z nás a roste tak i zájem o psychologickou pomoc.

Spousta lidí také přehodnotila svůj vztah k práci a v jejich životě tak už kariéra nezaujímá první místo. Z průzkumu Harvard Business Review vyplývá, že polovina lidí opouští zaměstnání právě kvůli stresu a nepohodě. Celých 53 % zaměstnanců pak po pandemické zkušenosti považuje zdraví a psychickou pohodu za důležitější než práci. Své psychické zdraví se zkrátka rozhodli dát na první místo a nebojí se ho chránit změnou zaměstnavatele. Udržet si stabilní tým je tak těžší než kdy dříve

Kariéra dnes už není pro spoustu lidí na prvním místě.

Dalším faktorem je také produktivita, která pod dlouhodobým nadměrným stresem výrazně klesá. A nižší pracovní výkon týmu se zákonitě podepíše i na výsledcích firmy. Nemusí ale jít jen o pracovní stres. I problémy z osobního života do naší práce zasahují. Nikdo nedokáže překročením prahu kanceláře přepnout a zapomenout na všechno, co prožívá „tam venku“.

Proto se řada firem rozhodla svým zaměstnancům ulehčit cestu k odborné pomoci a nabízí jim terapii jako firemní benefit. 

Podpořte svůj tým pomocí online terapie

Online platforma pro terapie, která zjednodušuje cestu k psychoterapii

Zjistit více

Zaměstnanci očekávají, že se firma bude o duševní zdraví zajímat

Celých 91 % lidí si myslí, že by se zaměstnavatel měl o jejich mentální zdraví přímo zajímat. Podle dat Hedepy, poskytovatele terapie online, zaznamenalo 91,7 % firem z řad jejich klientů zájem o terapii od samotných zaměstnanců.

„Máme velmi dobrou zpětnou vazbu, kolegové chodí pravidelně na sezení a jsou velice spokojeni se službou Hedepy.“

Alexandra Vaszily, Marketing Manager, Coderama

Tento trend bude ještě znatelnější s příchodem mladé generace do produktivního věku. 66 % zástupců generace Z (ročník narození 1996–2010) chce pracovat ve firmě, která se zajímá o jejich duševní zdraví a pohodu.

Většina zástupců nastupující generace Z považuje za správné, aby se zaměstnavatel zajímal o jejich duševní zdraví.

Co terapie firmám reálně přináší?

Přínos terapie pro lidi ve firmě je jasný – větší psychická pohoda. Jaký to má ale skutečný dopad pro samotnou firmu?

Hlavních přínosů je hned pět:

1. Vyšší pracovní výkon – lidé, kteří se cítí psychicky dobře, podávají lepší výkony a tím přispívají i k lepším výsledkům firmy. Stres naopak naši produktivitu i kvalitu práce prokazatelně snižuje.

V dobré psychické pohodě podáváme lepší pracovní výkon.

2. Podpora firemní kultury – hrazená terapie je jasným signálem toho, že vám na zaměstnancích záleží. Vytvoří si tak k firmě silnější vztah.

3. Employer branding – už jsme uvedli, že si naprostá většina lidí myslí, že by se zaměstnavatel měl o jejich duševní zdraví zajímat. Na terapii v rámci benefitů tak slyší i kandidáti u pohovorů. Vidí totiž, že se hlásí do firmy, která o své zaměstnance skutečně pečuje.

Terapie je atraktivním firemním benefitem.

4. Rozvoj soft skills – s terapeutem se lidé můžou naučit lépe zvládat stresové situace, rozvíjet své komunikační dovednosti nebo třeba efektivně zacházet s časem, aby našli work-life balance.

5. Snížení fluktuace – pokud si zaměstnanci dokážou pomocí terapie udržet balanc mezi prací a osobním životem, jsou spokojenější a snižuje se šance, že z firmy odejdou. Díky tomu, že o ně pečujete, si také k firmě vytvoří silnější pouto.

Terapie může zaměstnance naučit, jak lépe zvládat stresové situace a jak lépe komunikovat.

„Měla jsem už několik klientů, kteří kvůli všeobecné nespokojenosti přemýšleli o odchodu ze zaměstnání. Díky terapii ale dokázali lépe vypátrat konkrétní zdroje svých negativních pocitů. Často pak stačí udělat nějaké menší změny, aby byli spokojenější.“

Pavlína Sadilová, terapeutka Hedepy

Jakými dalšími způsoby podpořit duševní zdraví týmu?

Hrazená terapie samozřejmě není jedinou cestou. Způsobů, jak podpořit psychické zdraví zaměstnanců, je více. Proto firmy často nabízejí celé balíčky benefitů, jimiž lidem zpříjemňují práci a snaží se je držet daleko od syndromu vyhoření.

Cvičení jógy je vhodné pro zklidnění mysli.

Svému týmu můžete dopřát:

  • dny dovolené navíc
  • dny volna určené pro mentální zdraví (obdoba sick days)
  • flexibilní pracovní dobu
  • lekce jógy přímo u vás ve firmě
  • příspěvky na sportovní aktivity a wellness formou Edenred Card

Zaměstnancům lze dopřát i wellness.

Podpořit psychologické bezpečí a vztah vašeho týmu k firmě můžete i hrazenou online terapií v rámci firemních benefitů. Hedepy skrze terapie pomáhá k větší psychické pohodě už více než 20 000 zaměstnanců v 60 firmách.

Autor Peter Hupka

Peter Hupka je v Hedepy lídrem B2B týmu. 

Má na starosti implementaci komplexního systému podpory duševního zdraví do firem. Od měření nálady až po správně cílenou pomoc. Momentálně se zaměřuje na přípravu modulárního systému, který si klient nastaví podle vlastních potřeb a dedikovaného rozpočtu.

Peter HupkaHedepy

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.