Publikované 22. května 2024 • 3 min čtení

Rakovina prsu - jak nemoc poznat?

Každá 12. žena zemře na rakovinu prsu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) představuje právě tato diagnóza nejběžnější typ rakoviny mezi ženami a tvoří až 25 % všech nově diagnostikovaných případů.

Zdraví
Pokrok

Alarmující je i skutečnost, že počet onemocnění stále roste, zejména ve vyspělých zemích. Důležitá je prevence a podstatné je nepodceňovat samo vyšetření při jakýchkoli změnách na prsou.

Rakovina prsu zůstává jedním z nejčastějších typů rakoviny mezi ženami po celém světě. Podle statistik Světové zdravotnické organizace představuje rakovina prsu nejčastější druh rakoviny mezi ženami a je druhou nejčastější příčinou úmrtí žen v souvislosti s rakovinou po rakovině plic.

Světová zdravotnická organizace určila rakovinu prsu jako druhý nejčastější typ rakoviny u žen. Situace je alarmující zejména ve vyspělém světě.

Statistiky ukazují, že každý rok bývá diagnostikováno přibližně 2,3 milionu nových případů rakoviny prsu a přes 600 tisíc žen zemře na tuto nemoc. Prevence je klíčová. Jedním z nejdůležitějších opatření je pravidelné samovyšetření prsou a pravidelné vyšetření u lékaře. Některé ženy ale mohou mít z vyšetření strach. Může to být zapříčiněno jak nepříjemnou zkušeností s bolestí na mamografu, tak obavami z ozáření.

Nejdůležitější je prevence - domácí samo vyšetření pohmatem a profesionální vyšetření na mamografu.

„Některé ženy, není jich ale mnoho, mají určitou skepsi vůči mamografii. Jedna část kvůli nějaké nepříjemné zkušenosti, kdy ženy udávají, že je prováděné vyšetření bolelo, a už ho nechtějí pro bolest opakovat znovu, druhá skupina kvůli strachu ze záření. Co bych vzkázala první skupině – pro provedení mamografického vyšetření je nutná komprese, tedy stlačení prsu, aby se tkáně prsu rozložily a byly přehledné. Samo o sobě vyšetření není nepříjemné, ale každý jsme jiný, každý máme jinou hranici bolestivosti, všechno je to o domluvě. Laborantkám je možné říct, aby se příště vyšetření udělalo s menší kompresí. Naším cílem není totiž pacientkám ubližovat, kompletním vynecháním screeningové mamografie jen kvůli bolesti by se už ale ublížit mohlo."

MUDr. Bianka Šovčíková, lékařka VFN

Jedná se o suspektní ložiskovou lézi zachycenou při screeningovém mamografickém vyšetření. Léze se nachází na kraniokaudální projekci. Systém Carebot nejen tuto lézi zachytil, ale také predikoval její vysokou rizikovost a určil její přesnou velikost.

"A co bych vzkázala druhé skupině? Všechno je to zase o tom, kde čerpáme informace. Prováděné mamografické vyšetření je vyšetření, které využívá měkké, nízkoenergetické rentgenové záření. Určité množství záření přijímáme denně z přírodního pozadí nebo například při transatlantických letech. Proto screeningové vyšetření každé 2 roky není rizikem vzniku karcinomu prsu, respektive samotný přínos toho vyšetření určitě převažuje nad riziky vzniku karcinomu prsu. I samotný pokrok v radiologii a digitalizace mamografie vedly k značnému snížení dávek záření, takže preventivní vyšetření je možné provádět bez obav."

MUDr. Bianka Šovčíková, lékařka VFN

V následujícím článku si řekneme, jak nemoc poznat, a podělíme se o inspirativní příběhy celebrit.

Autor Matěj Misař

"Inovace a umělá inteligence jako standard zdravotní péče. Se svým mimořádným týmem hledám cesty, jak zlepšit kvalitu zdravotní péče v Česku i Evropě."

Matěj MisařCarebot

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.