Publikované 19. března 2024

Rakovina plic: Diagnóza, která může postihnout každého z nás

Rakovina plic je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění. Co stojí za jejím vznikem? A jaká je možnost prevence?

Pokrok
Zdraví

Rakovina plic patří podle Národního onkologického registru stále k nejčastějším nádorovým onemocněním a je bezpochyby jedním z nejvážnějších. Potíž je v tom, že plicní nádory nejsou vidět, nebolí a dlouho o sobě nedávají vědět. I když je kouření hlavním faktorem, nemoc může postihnout i ty, kteří nikdy nekouřili. Svou roli zde může hrát i pasivní kouření, vystavení toxickým látkám v prostředí a genetické faktory.

Rakovina plic je jedním z nečastějších nádorových onemocnění. Za jejím vznikem nemusí stát pouze kouření, roli hraje i genetika.

Rakovina plic je v České republice vážným zdravotním problémem. Podle Národního onkologického registru, který sbírá data od roku 1977, se každý rok objeví přibližně 6 700 nových případů rakoviny plic. Bohužel z nich téměř 5 300 lidí onemocnění nepřežije.

Tato nemoc postihuje více mužů než žen, přičemž u mužů počet nových případů a úmrtí klesá, u žen naopak roste. Když se podíváme na rok 2020, zjistíme, že počet lidí, kteří trpí rakovinou plic, vzrostl o 34 % oproti roku 2011. U mužů to byl nárůst o 17 %, ale u žen až o 67 %.

Snímek pacientky po pneumothoraxu. Software Carebot AI CXR taktéž detekuje nepatrné vniknutí vzduchu pod kůži (SCE), kterého by si radiolog nemusel všimnout.

Další smutnou skutečností je, že většina pacientů s rakovinou plic je diagnostikována, až když je nemoc v pokročilém stadiu. To znamená, že má menší šance na dlouhodobé přežití. Typický pacient s rakovinou plic je ve věku mezi 64 a 75 lety, ale musíme si uvědomit, že celá čtvrtina pacientů je diagnostikována ještě v produktivním věku.

Z těchto informací je jasné, že potřebujeme lepší prevenci, včasnou diagnostiku a osvětu o rakovině plic v České republice.

„Radiologie potřebuje strategii pro budoucnost. Současné umělé neuronové sítě mají míru přesnosti, která převyšuje přesnost lidských radiologů.“

Charlene Liew, radioložka

Nepodceňujte prevenci 

Právě zdravý životní styl může být vaším nejlepším spojencem v boji proti rakovině plic. Pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava plná antioxidantů a dostatek spánku nejen posílí váš imunitní systém, ale může také snížit riziko onemocnění. Další klíčovou roli hrají i pravidelné screeningové prohlídky.

Snímek pacienta s nepatrným zastíněným levého plicního pole, indikující začínající zápal plic (CON).

Jak může pomoci umělá inteligence? 

Právě bezpečné zavedení strojového učení může být velkým pomocníkem na radiologických odděleních. K dalším benefitům AI zavedeným do praxe může patřit například podpora rozhodování: AI není jen nástroj, je to parťák, který dodává lékařům potřebné sebevědomí. Zachytí nálezy, které lidské oko může přehlédnout, a poskytne klíčovou podporu při rozhodování. 

Autor Matěj Misař

"Inovace a umělá inteligence jako standard zdravotní péče. Se svým mimořádným týmem hledám cesty, jak zlepšit kvalitu zdravotní péče v Česku i Evropě."

Matěj MisařCarebot

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.