Publikované 7. února 2024 • 5 min čtení

Jak na novoroční předsevzetí aneb poznejte řeč vašeho těla

„Zdraví není vším, ale bez něj je všechno ničím.“

Zdraví
Duševní rovnováha
Kondice
Stravování

Všichni víme, že zdraví hraje zásadní roli v otázce kvality našeho života, přesto jsme zvyklí brát ho jako samozřejmost. Díky koronavirové pandemii ale mnoho z nás začalo svému zdraví věnovat více pozornosti. Zdravý životní styl spolu se správnou psychohygienou posiluje naši imunitu a vytváří kolem nás pomyslný „bezpečnostní štít“

Uvědomil sis ale někdy, že to, po čem toužíme – krásné, štíhlé tělo, bezbolestný pohyb, pevné zdraví, spousta energie – je důsledkem toho, že máme v první řadě optimálně fungující tělo?

Pro kvalitně strávený život je klíčové správně fungující tělo.

Proto nefungují všechna ta rychlá řešení – různé diety, zákazy, výzvy a další omezení. Ano, na začátku tě takový impulz může nakopnout, ale vše je o dlouhodobé změně životního stylu a udržitelných návycích. Naše tělo je dokonalý systém, ve kterém vše souvisí se vším. Právě proto je k němu potřeba přistupovat komplexně.

Rychlá řešení často nefungují, důležité je změnu provádět komplexně a ztotožnit se s ní.

Žijeme v rychlé době, která nás neustále dostává pod tlak, a množství různých nástrah je stále vyšší a vyšší. Stres, který naši předkové zažívali jen při lovu mamuta, dnes máme téměř po celý den. A nejde jen o ten psychický. Jako stres na tělo působí také nekvalitní spánek, průmyslově zpracované potraviny, alkohol, nedostatek pohybu, cigarety, toxiny z prostředí nebo třeba tepelný standart. Naše tělo se umí vypořádat se spoustou negativních vlivů a také je zatraceně chytré.

Stres, jemuž musíme denně čelit, není pouze psychický.

Pokud překročíme určitou míru, dá nám signál, že je něco v nepořádku. Těmi nejčastějšími signály jsou bolest, únava, nadváha, zažívací nebo psychické problémy apod. Je to jako rozsvícená kontrolka v autě, která nás upozorňuje, abychom zastavili a vyřešili příčinu tohoto problému. Protože když to neuděláme, tělo bude signál stupňovat a ta „porucha“ pak může být mnohem horší. Nebo dokonce nevratná.

Mezi časté příznaky "přetížení" spadají únava i psychické problémy.

Samozřejmě jsme každý unikátní a určitou roli hraje taky genetika. Někdo přibírá jen při pohledu na koláč, jiný zase sedí jen pár hodin a už ho bolí za krkem. Z naší celkové genetické výbavy je „zapnuto“ jen 5 % genů, které se ovšem mohou průběžně měnit. To pak rozhoduje o tom, jestli jsme zdraví a fit, nebo se nám projeví nějaký problém či nemoc. 

Všichni máme geny pro nemoci, jako jsou rakovina, cukrovka a další, ale je v našich rukou, jestli je aktivujeme, nebo ne.

Každý z nás má geny k civilizačním chorobám, jde jen o to, jak žijeme, a jestli jim dovolíme se aktivovat.

Největší vliv na tohle zapínání/vypínání dobrých a špatných genů má náš životní stylVětšina tělesných signálů nebo nemocí ale nemusí být trvalá! Jde o aktuální projev našeho těla, které se ovšem umí velmi dobře samo “opravovat“! Stačí mu pomoci vytvořením správných podmínek.

„Než začnete někoho léčit, zeptejte se ho, jestli se vzdá věcí, kvůli kterým je nemocný.“

Hippokratés, starořecký lékař a zakladatel lékařské vědy

Už Hippokratés ve starověku na to kápnul. Proto než začnete zařazovat nové návyky, zkuste nejdřív omezit ty, které vašemu tělu nejvíce ubližují a oddalují vás od cíle. Prostě všeho moc škodí a vše je jen o správné míře. 

Jeden dort nebo sklenička tělu neuškodí a mohou přivodit příjemný pocit. To je naprosto v pořádku a není důvod si to zakazovat.

Jednoho kousku dortu se nemusíme obávat, je to o nalezení rovnováhy.

Pokud ovšem každý den vykouříme krabičku cigaret, celý den zaháníme únavu a stres kafem s něčím sladkým nebo večer nemůžeme usnout bez dávky alkoholu, zdravou míru už jsme nejspíš překročili. Všechny tyhle zdroje „rychlého potěšení“ nám sice dělají dobře, ale časem si vyberou svou daň.

Problémy se spánkem jsou dalším ukazatelem, že jsme zdravou míru překročili. 

Moje doporučení proto zní následovně. Jako první zjistěte, co se vám tělo snaží říct. Mezi ty nejčastější tělesné signály patří:

  • bolest
  • únava
  • problémy se spánkem
  • snížená imunita
  • nadváha
  • zažívací problémy
  • zadýchávání
  • psychické problémy
  • nebo třeba zhoršená kvalita kůže

Pokud u sebe něco z toho pozorujete, zamyslete se nad tím, s jakým negativním vlivem může daný signál souviset, a snažte se ho omezit nebo ideálně úplně vyřadit

My své tělo potřebujeme více než ono nás a měli bychom se podle toho chovat.

Vaše tělo totiž budete potřebovat víc než ono vás. Proto ho berte jako takový chrám, ve kterém budete muset strávit celý život. A abyste se na něj mohli spolehnout, je potřeba o něj pečovat a dopřát mu jen to nejlepší.

Autor Vojta Urban

„Fungování lidského těla je moje vášeň. Už přes 10 let pomáhám lidem pochopit jejich individualitu a nastavit životní styl na míru jejich genetice (spánek a biorytmy, výživa, pohyb, worklife balanc a mentální wellness) pro celkové zdraví, více energie, spokojenosti i produktivit. S mými kolegy v Urbanlife razíme komplexní přístup ke zdraví i životnímu stylu a pracujeme s osobními klienty i zaměstnanci ve firmách. Našimi klienty jsou například Unilever, Vodafone, Heineken, Equa bank, Red Hat, Total a další.“ 

Vojta UrbanAmbasador projektu Edenred Wellbeing

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.