Publikované 25. května 2023 • 3 min čtení

Co je to wellbeing?

Wellbeing – moderní a v poslední době dost skloňovaný výraz, který zahrnuje nepřebernou paletu služeb. Snahu o něj deklaruje dnes již skoro každý zaměstnavatel. Ale o co vlastně jde?

Zdraví
Relax
Emoce
Duševní rovnováha
Kondice

Wellbeing se dá do češtiny nejlépe přeložit asi jako blaho, pohoda nebo správný přístup ke všem oblastem svého bytí, což je sice spíše opisný výklad, ale zahrnuje vše podstatné. V největší obecnosti jde o celkovou starostlivost o sebe sama, kterou můžeme rozdělit na péči o svou duši (mentální zdraví), tělo (fyzické zdraví) a svůj životní postoj vzhledem k ostatním či planetě. Proto jsme na tyto kategorie rozdělili také náš blog, jak vidíte v kartách nahoře. 

Fenomén wellbeingu je o kvalitním a spokojeném prožití života v odpovídajícím – přejícím a nápomocném – prostředí, na jehož stavu se svou měrou také podílíme. Je o nesobeckém žití a navazování vztahů, v nichž se cítíme komfortně a nejsou toxické. Je také o potřebě bezpečí a stability, když budeme naplňovat své sny a tužby.

K naší psychické pohodě může přispět i uznání od kolegů.

Pro úplné pochopení výrazu je také důležité říct, že činnosti, které vykonáváme, nám generují (mohou generovat) kýžený pocit blaha například ve formě uspokojení z dobře odvedené práce. A právě o to jde. Samotné vykonání práce ovšem je naší povinností, nikoliv wellbeingem. Již z obtížnosti úvodní definice je patrné, že tady jde o hlubší aspekty spokojeného života než včas odevzdaný úkol, odpolední procházku, horkou koupel, brzký spánek nebo zužitkování zbytků z předchozího dne, ačkoliv všechny tyto aktivity na celku jednoznačně participují. 

Jídlo je také nezanedbatelnou součástí wellbeingu.

Na tomto blogu najdete články, které se dotknou všech pěti základních stavebních kamenů wellbeingu – smysluplnosti, vztahů, financí, zdraví, společnosti. Autory zdejších článků jsou odborníci s letitými praktickými zkušenostmi, tudíž jejich texty nejsou „mlácením prázdné slámy“, ale mohou vám dát nový impulz, nasměrovat vás tím správným směrem, pokud máte pocit, že chcete svůj život zlepšit. Možná si neuvědomujete, že něco, co děláte běžně a připadá vám to „normální“, vede k vaší nespokojenosti. Nebojte se, nejste v tom sami. Ale taky třeba víte, s čím jste nespokojeni, ale nevíte, kde nebo jak potřebnou změnu odstartovat. Nebo trošku slepě věříte nějakému mýtu, přestože víte, že není příliš důvěryhodný, ale cítíte se být svázáni situací a nechcete už udělat ani krok vedle. Či jste pouze zvědaví a rádi se dozvídáte nové věci a zdokonalujete se v tom, co už znáte a umíte? Pro jakýkoliv z těchto pocitů je wellbeing přínosný, ať už je to touha po změně, síla něco změnit nebo radost z již získaného.

Klára MořkovskáEdenred

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.