Publikované 29. června 2023

Co je to potravinová banka?

Potravinová banka je organizace sloužící k záchraně potravin a následné pomoci potřebným.

Ekologie
Stravování

Potravinové banky jsou taková střediska, kde se schraňující potraviny, které by se jinak vyhodily kvůli natrženému obalu, špatné etiketě nebo docházející době trvanlivosti. Toto zachráněné jídlo se dále distribuuje do neziskových organizací po celém Česku, jejichž prostřednictvím mohou už obdržet pomoc potřební. Ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová věří, že: 

„Tímto krokem omezíme plýtvání jídlem, podělíme se o jídlo s těmi, kteří mají hlad, a také obnovíme solidaritu mezi lidmi.“

Věra Doušová

Ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová.

V Česku je patnáct regionálních poboček, které sdružuje Česká federace potravinových bank. Ta zaujímá klíčovou roli především jako zástupce na národní či mezinárodní úrovni a jako koordinátor všeho dění. 

To znamená, že: 

  • Podporuje rozvoj jednotlivých bank, ale také vznik nových poboček.
  • Hájí zájmy.
  • Získává finanční i materiální zdroje (od velkých společností, jednotlivci mohou přispívat ve svém regionu).
  • Zpracovává a vyhodnocuje výsledky (kolik se vysbíralo tun potravin, kolika lidem se podařilo pomoci atd.).
  • Dbá na dodržování základních pravidel Charty evropských potravinových bank.
  • Provozuje centrální skladiště, kam se svážejí dary z celé republiky, po evidenci a kontrole kvality se odsud potraviny distribuují dál do jednotlivých bank.

Potravinová banka má své centrální sklady, z nichž distribuuje pomoc po celé republice.

Jak to funguje? 

Prvním krokem je získání potravin od podporovatelů. Těmi mohou být jednotlivci z lidu, výrobci potravin, pěstitelé nebo velké obchodní řetězce, které musejí ze zákona neupotřebitelné potraviny od roku 2018 odevzdat. Část pomoci také putuje z evropského programu potravinové a materiální pomoci či každoročních potravinových sbírek.

„Je to příjemné, protože toho máme hodně a je to pestrá škála, takže můžeme lidem, kteří sem jezdí a jsou na tom závislí, vyjít vstříc."

Věra Doušová

Druhým krokem je svoz, uskladnění, vytřídění, sumarizace a evidence všech získaných položek. Centrální sklad disponuje chladicími a mrazicími boxy, které pomohou uchovat déle i snadno se kazící potraviny. Poté je důležité potraviny spravedlivě přerozdělit mezi jednotlivé potravinové banky a následně je vyexpedovat. 

Posledním a nejdůležitějším krokem je distribuce mezi lidi, kteří tuto pomoc potřebují. Ta probíhá skrze již zmiňované regionální pobočky, které potraviny dále zprostředkují jednotlivým neziskovým organizacím

Je mnoho možností, jak pomoct potřebným skrze síť potravinových bank.

Dárcovství

Stát se dárcem je možné v průběhu celého roku prostřednictvím registračního formuláře na webových stránkách. Každý příspěvek najde svého adresáta, důležitá je ovšem pravidelnost. Pomoc je poskytována pravidelně, ne nárazově. Každoroční potravinové sbírky převážně trvanlivých potravin v supermarketech sice zprostředkují najednou velký objem potravin, avšak jak dokazuje komentář paní Doušové, toto množství potravin rozhodně nepokryje poptávku. 

Možné je pomoct také jako dobrovolník při rozdělování pomoci nebo finanční částkou na účet dané banky.

„Jednou týdně mají nárok na tašky se základními potravinami lidé s doporučením z úřadu práce, sociálních odborů radnic nebo organizací, které poskytují sociální služby.“

Věra Doušová

Potravinová pomoc je poskytována pravidelně. 

Kdo má nárok na pomoc?

Jak již bylo řečeno výše, potraviny jsou primárně předávány neziskovým organizacím, které pečují o lidi v nouzi, nebo jednotlivcům na základě̌ doporučení úřadu práce, sociálního odboru nebo OSPODu.

Často potraviny putují do Klokánků, Domovů na půl cesty, Azylových domů, Naděje nebo Armády spásy

K potravinám se dostanou ovšem po patřičných krocích, zmíněných výše v článku a na stránkách jednotlivých potravinových bank, také senioři, matky samoživitelky a obecně všichni lidé v nouzi.

Autorka Věra Doušová

„Mám ráda život a ničeho se nebojím předem. Každá dobrá věc musí dobře dopadnout.“

Chcete se také stát dárcem? Kontaktujte potravinovou banku!

Věra Doušová
veradous.praha@post.cz
Věra DoušováPotravinová banka Prahy a Středočeského kraje

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.