Publikované 27. dubna 2023 • 5 min čtení

Co je program FOOD?

FOOD je evropský program, který bojuje proti stále se zvyšujícímu počtu obyvatel trpících nadměrnou hmotností. Jak vyplývá z plného anglického názvu Fighting Obesity through Offer and Demand, snahou programu je přispět ke snížení alarmujících čísel prostřednictvím nabídky a poptávky restaurací.

Zdraví
Stravování

Společnost Edenred sdružuje restaurace vyhovující zásadám programu FOOD do přehledné mapy, kterou nabízí svým klientům. Snahou FOODu je přivést zákazníky do stravovacích zařízení, kde se najedí chutně a kvalitně v průběhu celého dne za přijatelnou cenu. Dostupnost takového jídla může zvýšit pravidelnost stravování, která je také velmi důležitým faktorem při změně hmotnosti. Dobrá zkušenost s kvalitním a nutričně vyváženým jídlem, zároveň může zákazníka motivovat ke změně jídelníčku nebo celkového životního stylu i mimo pracovní dobu a boří zažitý mýtus, že zdravý rovná se drahý

Program FOOD pro ty, kteří chtějí lépe jíst

Všechny restaurace začleněné do programu FOOD najdete ve vyhledávači

Zobrazit restaurace

Restaurace zařazené do programu FOOD musí splňovat nadpoloviční většinu těchto kritérií: 

Součástí hlavního jídla by měla být zelenina či přílohový salát. Další možností je samozřejmě zařadit salát i jako plnohodnotné hlavní jídlo, které může obsahovat všechny potřebné složky pro vyvážený oběd. Salát totiž neznamená pouze tzv. natrhané listí, jak se lidé stále ještě často domnívají, ale jedná se o plnohodnotný chod.

U pokrmů by měly být uvedeny nutriční hodnoty, dle nichž se dokáže zákazník rozhodnout, zda je pro něj jídlo výživově optimální. Uvedením těchto hodnot restaurace mohou nalákat i nerozhodné potenciální zákazníky, kteří by se chtěli začít lépe stravovat, ale nejsou si úplně jisti, která jídla by pro ně byla vhodná. Díky uvedení hodnot si mohou vybírat rozmanitější pokrmy z potravin, o jejichž potenciálu možná předtím nevěděli.

Možností je zařadit salát jako plnohodnotné hlavní jídlo.

Důležité je také nabízet nesmažený vegetariánský či veganský pokrm, čímž je opět možné oslovit větší množství potenciálních strávníků. Provozovny tím také podpoří bourání mýtu o nemožnosti chutného a sytého obědu bez masa a brambor.

Součástí příloh by měly být i luštěniny jako hrách, cizrna, nebo čočka a fazole, jejichž druhů je nespočet. Další možností je také zařadit celozrnné alternativy (například těstoviny) nebo pseudoobiloviny jako jsou pohanka, bulgur či quinoa, které napomáhají činnosti trávícího traktu či krevního oběhu a zabezpečují tak správné vstřebávání vitamínů a proudění krve. Díky nim nebude zákazníkovi po jídle „těžko“, ale bude mít pocit lehkosti a chuť do dalších aktivit.

Na jídelním lístku by mělo být alespoň dvakrát za týden jídlo z ryb nebo již zmiňovaných luštěnin jako hlavní složky. To proto, že na konzumaci těchto potravin se často zapomíná, ačkoliv jsou zdraví prospěšné v nezanedbatelné míře. Známé jsou kupříkladu pro svůj vysoký obsah vlákniny a nízký glykemický index.

Vyšší konzumace luštěnin je jedním s klíčů pro dobré zažívání.

Součástí programu FOOD je také výzva k omezení plýtvání jídlem. Figurují na seznamu proto také restaurace, které nabízejí poloviční porce nejen pro děti. Tato varianta je výhodná pro obě strany. Restaurace zamezí plýtvání nesnědeným jídlem, takže ušetří za suroviny i následné zpracování odpadu, a zákazník se nebude cíleně přejídat, aby snědl vše, co si zaplatil.

Uschované jídlo nám ušetří mnoho starostí další den.

Upřednostňovaným způsobem přípravy pokrmů v tomto programu je dušení, pečení nebo vaření v páře či vakuu, poněvadž tyto úpravy zachovávají ve stravě většinu živin a vitamínů. Ty potom není potřeba doplňovat podpůrnými prostředky či medikamenty, což z dlouhodobějšího hlediska může být pro zákazníka úsporu.

Jídla zařazených restaurací také by měla obsahovat méně tuků a soli. Tyto totiž zpomalují metabolismus, zvyšují chuť k jídlu a jinak negativně ovlivňují lidské zdraví. 

Vaření v páře uchová v potravinách důležité živiny.

Podle meziročního průzkumů společnosti Edenred si stále více lidí uvědomuje nutnost kvalitního stravování pro lepší a spokojenější život. V dotazníku z roku 2021 odpovědělo kladně, tedy že si díky pandemii COVID-19 uvědomilo potřebu zaměřit se více na vyvážené a zdravé stravování, více než 55 % dotázaných. V roce 2022 už toto číslo činilo přes 62 %. Z šetření také vyplývá, že přestože se lidé obávají dalšího zdražování v segmentu potravin, začínají si uvědomovat důležitost vyváženého jídelníčku, díky němuž mohou mít více energie a celkově se cítit spokojenější. Také tím mohou předcházet některým zdravotním komplikacím. Tento důvod zdravějšího stravování uvedlo 41 % dotázaných. 

Klára MořkovskáEdenred

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.