Publikované 19. července 2023 • 5 min čtení

3 techniky, které vám pomohou zvládat stres jinak než jídlem I.

"Emoční jedení" je termín, který se vžil pro exponované situace, které řešíme jídlem. Důvodem jídla "nad plán" a potenciálního přibírání může být jakákoliv emoce, nejen záporná.

Stres
Emoce
Duševní rovnováha
Stravování
Zdraví

Jídlo často funguje jako odměna po náročném dni, umocnění příjemných chvil, krátkodobě tiší smutek a dokáže snížit i napětí vzniklé ze vzteku či stresu. Navíc je po něm jednoduché sáhnout, a proto se může snadno stát převažující strategií pro zvládnutí každodenního stresu.

Co s námi vlastně dělá stres? 

Stres je přirozenou reakcí organismu na skutečné nebo vnímané ohrožení. Ačkoliv máme v dnešní době tendenci vnímat stres negativně, pravdou je, že se jedná o život zachraňující a velmi důležitou reakci. Pokud by se stalo, že se v životě dostaneme do skutečného ohrožení, právě stresová reakce by nám pomohla přežít.

STOB – Zhubněte zdravě a natrvalo!

Hubnutí je o dlouhodobě udržitelném zdravém životním stylu

Zjistit více

Co by se s námi v takovou chvíli stalo? 

  • Zaplavil by nás strach. 
  • Okamžitě by se zaktivovalo naše kosterní svalstvo, které by se tímto připravovalo na útěk.
  • Svaly potřebují k výkonu dostatek energie a kyslíku, proto by se zrychlil náš dech a rozbušilo by se nám srdce.
  • Celé tělo by bylo velmi napjaté a ve stavu pohotovosti.
  • Vyplavily by se potřebné hormony a odkrvily by se orgány v tu chvíli nepotřebné (např. trávící trakt).

Přesně takovouto reakci ale zažíváme, nejen když jsme vystaveni skutečnému nebezpečí, ale i tomu domnělému, často abstraktnímu. Denně nás totiž "ohrožují" naše katastrofické scénáře ("A co když se stane..."), obavy z budoucnosti, pochybnosti, zda něco zvládnu, tlak na výkon a další těžkosti. Znamená to, že jsme stresu vystaveni mnohem častěji, než by bylo zdravé či prospěšné. 

Stresu jsem vystaveni častěji, než si myslíme. 

Čokoláda na stres funguje, ale jen krátkodobě

Představte si náročný den v práci. Nakupené úkoly střídal nepříjemný rozhovor s šéfem a pracovali jste přes čas. Přijdete domů, máte ještě plnou hlavu myšlenek. Je zcela přirozené, že se nepříjemného napětí snažíme zbavit, a často proto sáhneme po čokoládě. 

Potíž je v tom, že čokoláda skutečně pomůže jen na chvíli. Na pár okamžiků uleví od pociťovaného napětí, ale v momentě, kdy čokoláda zmizí, objeví se silné výčitky svědomí. 

Co s tím? Jedinou osvědčenou cestou je vědomě hledat a zařazovat v takovou chvíli jiné strategie, které na stres také pomáhají, ale na rozdíl od nadbytku jídla nemají negativní důsledky (např. přibírání na váze).

Čokoláda není nejlepším řešením stresu, jelikož její účinek je pouze krátkodobý. 

V tomto článku vám ukážeme jednu ze tří zdravých zvládacích strategií, které fungují na zmírnění stresu. 

Technika oddálení

Pokud zažíváte stupňující se napětí, můžete mít pocit, že pokud něco okamžitě neuděláte, tak napětí nepůjde vydržet. Pravdou však je, že když napětí vyroste na určitou úroveň, už dále nestoupá, ale nějakou dobu se udržuje konstantní. A následně... začne zcela samovolně a bez našeho zásahu klesat.

 

Často máme pocit, že hladina stresu bude stoupat až do nekonečna, pokud nezareagujeme. Opak je pravdou.

Tuto "dovednost" se můžete naučit využívat ve svůj prospěch třeba tím, že se ve chvíli nejvyššího napětí nenajíte. Pomáhá také stanovit si v takové situaci časový limit, během kterého se pokusíte napětí ustát nějak jinak. To může být 10, 15 ale i 30 minut. Jídlo si nezakážete, jen si mezi napětí a jídlo postavíte "zeď", která se po časovém úseku rozplyne. Pokud i po uplynutí daného času budete mít silné nutkání si jídlo dát, dovolíte si to. Je však možné, že po uplynutí času situaci ustojíte bez použití jídla.

Důležité je si také předem naplánovat, čemu se budete v daném časovém úseku věnovat - zda půjdete na krátkou procházku, pustíte si hudbu atd. 

 

V příštím článku vám ukážeme další dvě techniky, kterými lze efektivně zvládat stres.

Autor Společnost STOB

"Společnost STOB podporuje zdravé hubnutí a celkovou životní pohodu bez drastických diet a opatření. Naší prioritou není jen hubnutí, ale celkové zlepšení kvality života našich klientů i široké veřejnosti."

Společnost STOBHubněte zdravě a natrvalo!

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.