Publikované 9. srpna 2023 • 6 min čtení

Jak zabránit vyhoření zaměstnanců

Syndrom vyhoření je v rychle se rozvíjejícím pracovním prostředí stále větším problémem. Zjistěte, jak mu aktivně předcházet.

Duševní rovnováha
Komunikace
Práce
Stres
Relax

Vyhoření zaměstnanců je stav fyzického a duševního vyčerpání způsobeného dlouhodobým a nadměrným stresem. Dochází k němu, když se zaměstnanci cítí zahlcení a neschopní plnit neustálé požadavky. Jak stres pokračuje, začnou ztrácet zájem a motivaci, která je vedla k tomu, aby přijali určitou roli. Časem mohou mít pocit, že už nemají co nabídnout.

„Podnik, který nenabývá nic jiného než peníze, je špatný podnik.“

Henry Ford, zakladatel Ford Motor Company

Tato myšlenka zdůrazňuje důležitost zaměření se nejen na finanční zisk, ale také na blaho zaměstnanců, kteří přispívají k úspěchu podniku. V tomto článku probereme nejúčinnější způsoby, jak pomoci předcházet vyhoření zaměstnanců.

Staffino Wellbeing

Změřte wellbeing vašich zaměstnanců

Zjistit více

Jaká je cena vyhoření zaměstnanců?

Vyhoření zaměstnanců představuje v rychle se rozvíjejícím pracovním prostředí stále větší problém. Ovlivňuje nejen produktivitu a morálku, ale i celkové zdraví zaměstnanců.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uznává syndrom vyhoření jako „profesionální fenomén“, který vede ke snížení produktivity a apatii v práci. Studie Evropské nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek z roku 2020 zjistila, že 43 % pracovníků v celé EU se ve své práci cítí napjatí, přičemž 38 % uvedlo, že se alespoň několikrát za měsíc cítili kvůli práci na dně, což jsou oba potenciální ukazatele syndromu vyhoření.

Vyhoření je častým problémem napříč celým pracovním spektrem.

Podle studie Gallup je u vyhořelých zaměstnanců o 63 % vyšší pravděpodobnost, že si vezmou den pracovní neschopnosti, a 2,6krát vyšší pravděpodobnost, že budou aktivně hledat novou práci. Navíc, i když zůstanou, obvykle mají o 13 % nižší sebevědomí, co se týče jejich výkonu, a je o polovinu méně pravděpodobné, že budou se svým manažerem diskutovat o tom, jak přistupovat k dosažení pracovních cílů.

Prevence vyhoření zaměstnanců

Aktivní přístup k prevenci syndromu vyhoření je nejen prospěšný, ale pro prosperující pracovní kulturu přímo nezbytný.

„Mylně se domníváme, že úspěch je výsledkem množství času, který věnujeme práci, místo kvality času, který jí věnujeme.“

Arianna Huffington, zakladatelka Huffington Post a Thrive Global

Zde je několik účinných strategií, které lze implementovat, aby se zabránilo vyhoření zaměstnanců a bylo podpořeno zdravé a produktivní pracovní prostředí:

1. Podporujte zdravé pracovní prostředí: Prostředí, které podporuje rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, může výrazně snížit hladinu stresu. Povzbuzujte zaměstnance, aby si dělali pravidelné přestávky, poskytujte flexibilní pracovní čas a oceňujte spíše produktivitu než odpracované hodiny.

2. Podporujte otevřenou komunikaci: Povzbuďte zaměstnance, aby mluvili o své pracovní zátěži. Otevřená komunikace a pravidelné wellbeing průzkumy umožňují manažerům porozumět výzvám, kterým jejich týmy čelí, a podle toho upravit očekávání.

Existují strategie fungující jako preventivní opatření před vyhořením. 

3. Poskytněte jasný popis pracovní náplně: Jasný popis práce může zabránit tomu, aby se zaměstnanci cítili přetížení. Zaměstnanci by měli rozumět svým povinnostem, úkolům, které mají vykonávat, a komu by se měli hlásit.

4.  Nabídněte příležitosti k profesnímu rozvoji: Příležitosti průběžného vzdělávání mohou zaměstnancům pomoci cítit se jistěji ve svých rolích a snížit stres. V peněžence Edenred Benefits objevíte četné výhody spojené se vzděláváním a osobním rozvojem.

5. Uznejte a odměňte zaměstnance: Pravidelné uznání a odměny za dobře odvedenou práci mohou zvýšit morálku a motivaci zaměstnanců. Uznání tvrdé práce zaměstnancům ukazuje, že jejich úsilí je ceněno. Můžete zvážit zavedení měsíčních pobídek a dní dovolené navíc nebo můžete využít modul gamifikace zaměstnanců od společnosti Staffino, který integruje uznání do každodenní rutiny zaměstnanců. Možnosti jsou neomezené.

Přetížení může pramenit ze špatně definované pracovní role. Nastavte si jasná pravidla a meze.

6. Podporujte volný čas: Povzbuďte zaměstnance, aby si vzali volno na načerpání nových sil. Pro zaměstnance je zásadní mít čas mimo práci, aby udrželi zdravou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Peněženka Edenred Benefits poskytuje řadu výhod pro volný čas, včetně přístupu na kulturní akce, do sportovních zařízení a mnoho dalšího.

7. Poskytujte zdroje pro fyzické a duševní zdraví: Poskytování zdrojů, jako jsou slevy na zdravotní péči a možnosti zdravé výživy, může zaměstnancům pomoci zvládat stres. Můžete také zvážit nabízení zdrojů, jako jsou interní poradenské a terapeutické služby nebo finanční a právní poradenství.

Podporujte zaměstnance, aby si vzali volno na načerpání nových sil. Umožníte jim tak podávat lepší výkony bez stresu.

Závěr

Prevence syndromu vyhoření není jen o snížení pracovní zátěže a stresu, ale o vytvoření prostředí, kde se zaměstnanci cítí podporováni a pochopeni. Zaměřením se na kvalitu času stráveného v práci a upřednostněním wellbeingu zaměstnanců mohou organizace vytvořit udržitelnou pracovní kulturu, která předchází vyhoření a podporuje produktivitu.

Autorka Karolína Purtzová

"Svou lásku ke psaní jsem přetavila do své profese jako specialistka na obsahový marketing. Ve Staffino pracuji od roku 2022 a věnuji se psaní článků a případových studií ohledně CX a EX."

Karolína PurtzováStaffino

Nejnovější příspěvky

Objevte nové tipy od nás a našich partnerů pro zdravé tělo a ducha.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o našich nových článcích a novinkách.

Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.